Fontos bejelentést tett Kína a vámokról

A kínai pénzügyminisztérium bejelentette, hogy november 30-ig meghosszabbítják az egyes amerikai termékek behozatali vámmentességét, amely a kedden lejáró jelenlegi mentességek után lép életbe szerdától.

Mikor veszi át Kína a világuralmat az Egyesült Államoktól? Lehet, hogy soha az életben

Mikor veszi át Kína a világuralmat az Egyesült Államoktól? Lehet, hogy soha az életben

Az általános vélekedés szerint csak idő kérdése, hogy Kína mikor válik a legnagyobb gazdasággá a világon, letaszítva a trónról az Egyesült Államokat. Ha a kínai tervek sikerülnek, és az Egyesült Államok növekedése ezzel egyidőben elakad, akkor Kína már a következő évtizedet a világ legnagyobb gazdaságaként kezdheti. A kínai kommunista vezetésnek legalábbis az az érdeke, hogy mindenki ezt gondolja a világon. Csakhogy a kilátások nem ennyire egyértelműek: Kína népessége csökken, a tőkeberuházások mennyiségének növelése önmagában már nagyon kevés, a termelékenység fokozása pedig nem annyira egyszerű - főleg egy egyre zárkózottabbá váló rezsim mellett. A Bloomberg öt forgatókönyvet készített a lehetséges előzésre vonatkozóan, és ezek közül három azt mutatja, hogy az ázsiai óriás sosem előzi meg az Egyesült Államokat. A csodálatosnak látszó kínai növekedési számok mögött ugyanis mély problémák húzódnak (és talán egy kis csalás is).

Hszi Csinping beszólt Merkelnek és Macronnak: reméli, hogy Európa

Hszi Csinping beszólt Merkelnek és Macronnak: reméli, hogy Európa "elnyeri függetlenségét"

Hszi Csinping kínai elnök azt mondta Emmanuel Macron francia elnökkel és Angela Merkel német kancellárral zajló egyeztetésén, hogy reméli, a kínai-európai együttműködés javulnak majd annak érdekében, hogy a globális kihívásokra hatékonyabb választ tudjanak adni - írja a Reuters. A kínai elnök egyben utalást tett a kontinens függőségére az Egyesült Államoktól.

Amerika megint olyat húzott, ami rendkívül bosszantja majd Kínát

Amerika megint olyat húzott, ami rendkívül bosszantja majd Kínát

Az Amerikai Egyesült Államok 750 ezer koronavírus elleni védőoltást ad majd Tajvannak - jelentette be a szigeten tett látogatásán Tammy Duckworth szenátor. A lépés alighanem rendkívül zavaró lesz a kínai vezetés számára, amely saját területeként kezeli Tajvant, és bár az egészségügyi válsághelyzetben humanitárius segítségről van szó, Kína alighanem kifejezi majd nemtetszését.

Érik a feszültség: Kína odaszólt az EU-nak és az USA-nak, mert azok megemlékeztek a Tienanmen téri vérengzésről

Érik a feszültség: Kína odaszólt az EU-nak és az USA-nak, mert azok megemlékeztek a Tienanmen téri vérengzésről

Peking bírálta szombaton az Egyesült Államok és az Európai Unió hongkongi konzulátusának előző napi megemlékezését a Tienanmen téri vérengzésről, a kínai külügyminisztérium hongkongi irodájának szóvivője "destabilizáló szándékú ügyetlen politikai előadásnak" nevezte, hogy a konzulátusokon gyertyákat gyújtottak.

Kína pontosan tudja, mi kell a világuralomhoz - és mindent megtesz azért, hogy elérje

Kína pontosan tudja, mi kell a világuralomhoz - és mindent megtesz azért, hogy elérje

Kína az utóbbi évtizedek gazdasági fejlődése után egyre inkább globális szereplővé akar válni. A célzott kínai gazdaságfejlesztő intézkedések eddig sikeresek voltak, a jól bevált modellek adoptálása helyett most viszont valami újat kell kitalálni. A népességnövekedés megállt, a bérek versenyképessége elolvadt, így Kínának a termelékenység terén kell nagyot alkotnia, ha el akarja kerülni a közepes jövedelem csapdáját. A kínai vezetők pontosan tudják, mivel érhetik ezt el: rengeteg erőforrást fektetnek célzott technológiai, infokommunikációs, mesterséges intelligencia és zöld infrastrukturális projektekbe. A pénz és az eltökéltség nem akadály, a meglévő tudás és az infrastruktúra annál inkább. Ha ezeket az (egyébként nagyon magas) akadályokat Kína átugorja, könnyen domináns technológiai iparnagyhatalommá válhat. A Fitch Solutions elemzésében azt vizsgálta, hogyan áll az ország ezen a téren.

Amerika elvesztette Európát a Kína elleni új hidegháborúban? Az EU önzése nem tetszik Bidennek

Amerika elvesztette Európát a Kína elleni új hidegháborúban? Az EU önzése nem tetszik Bidennek

Az Egyesült Államok célja, hogy nemzetközi koalíción keresztül gyakoroljon nyomást Kínára káros kereskedelmi gyakorlatának felfüggesztésére. Joe Biden elnök az EU-val is számol a partnerek között, az EU azonban a Kínával frissen megkötött kereskedelmi egyezményével beleköpött a levesbe: nyilvánvalóvá tette, hogy gazdasági érdeke sokkal fontosabb, mint szövetségese geopolitika víziója. A Fitch Solutions elemzésében azt járja körbe, hogy mennyire zavar be a Kína-ellenes összefogás építésébe az EU-Kína megállapodás.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Elszálltak a bérek, elfogyott a munkaerő, egyetlen út előtt áll Magyarország
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.